Më kujtohet, ishte viti 1943, Shkodër. Ajri vinte erë baruti. Vrasje në rrugë, në shtëpi, në kafene në mes të ditës. Ishim një rreth i vogël shqiptarësh dhe gjermanësh.

Patër Anton Harapi tregon se natën e kaluar tre drejtues të lëvizjes komuniste ilegale kishin qenë tek ai në manastir dhe kishin zhvilluar debat politik me të. Ata thanë se partia komuniste nuk lufton kundër kishës, se komunizmi është në një fazë të re zhvillimi dhe lufton për lirinë kombëtare e për demokraci të vërtetë. Çfarë kërkon Patër Anton Harapi në Këshillin e Regjencës, i cili bashkëpunon me okupatorin fashist?
Një oficer gjerman të Gestapos i pranishëm në bisedë e zunë ethet dhe tha: “Patër Antoni, sa interesante qenka kjo! A mund të na thoni se kush ishin këta të tre?”
Fytyra asketike, e prerë si prej druri, me hundën e madhe u nxi prej zemërimit: “Mos harroni që unë jam shqiptar!”
Tre burrat ishin në shtëpinë e tij edhe pse të paftuar, pra kishin të drejtën e mbrojtjes prej tij.

Lexo po ashtu:  Humbja e një qeni dhe dhimbja që lë pas. Një shkrim fantastik dhe prekës që ia vlen ta lexoni

Por komunizmi në Shqipëri nuk njeh aspak pikëpamje të tilla. Pas tërheqjes së trupave gjermane atë e nxorën nga skuta e mikpritësit të tij dhe të tre këta burra ishin ndoshta midis gjyqtarëve ose spektatorëve kur e varën atë.
/MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

Ju pëlqen!

*Herman Nojbahër ose “diplomati fluturues“ ish kryetar i bashkisë së Vjenës “i plotfuqishmi i posaçëm i Ministrisë së Jashtme gjermane për Europën Juglindore” ne vitet 1943-1944.
Fragment nga libri “MISION I POSAÇËM NË EUROPËN JUGLINDORE“ – “SHQIPËRIA”, botim i Klubi i Poezise, pergatiti Shefqet Hoxha, sponsorizoi Flamur Hoxha, redaktor Izet Duraku.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!