Qeveria franceze ka vendosur të “rishkruajë plotësisht” një pjesë të një ligji të ri të diskutueshëm të sigurisë që ka shkaktuar protesta në të gjithë vendin, midis një debati të ndezur mbi dhunën e policisë dhe llogaridhënien.

Masa, e interpretuar si një kthesë, u njoftua nga udhëheqësit parlamentarë nga shumica qeverisëse e mbizotëruar nga lëvizja LREM (La République en Marche) e Presidentit Emmanuel Macron.

Masa e njohur si “Neni 24”, pjesë e një ligji “të sigurisë globale”, do ta bënte shkelje filmimin dhe identifikimin e oficerëve të policisë në internet nëse ka qëllim për të dëmtuar – duke shkaktuar frikë se mund të lejojë policinë të veprojë pa u ndëshkuar.

Ju pëlqen!

Qeveria do të propozojë “një rishkrim të plotë të ri” të artikullit të kontestuar, tha udhëheqësi parlamentar i LREM Christophe Castaner në një konferencë shtypi të hënën.

“Ne e dimë që dyshimet vazhdojnë ende” dhe “duhet t’i heqim këto dyshime” sepse “kur një keqkuptim i tillë nuk pushon së intensifikuari mbi një temë kaq themelore, ne kemi për detyrë ta vëmë veten në pikëpyetje kolektive,” tha Castaner, një ish-ministri i brendshëm.

Dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugët nëpër Francë gjatë fundjavës për të protestuar kundër ligjit të ri të sigurisë, i cili kaloi fazën e tij të parë në parlamentin Francez javën e kaluar. Mes përplasjeve në Paris dhe gjetkë, 98 anëtarë të forcave të sigurisë u plagosën dhe kishte 81 arrestime, tha ministria e brendshme.

Artikulli i diskutueshëm, i cili ka qenë nën vëzhgim nga BE dhe KB, ka hyrë në fokus të mprehtë gjatë javës së kaluar pasi ngjarjet në Paris vunë në qendër të vëmendjes dhunën e policisë. (Euronews)

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.