Recep Tayyip Erdogan sfidoi Shtetet e Bashkuara që t’i vend sanksione Turqisë ndërsa nisi gjithashtu një sulm të dytë personal ndaj presidentit francez, Emmanuel Macron.

Duke folur një ditë pasi i sugjeroi të parit të shtetit francez se kishte nevojë për trajtim të shëndetit mendor për shkak të pikëpamjeve të tij mbi Islamin dhe myslimanët radikalë, Erdogan zgjeroi gamën e e kritikave, raporton ap.

“Cilado qofshin sanksionet e juaja, mos i vononi”, tha Erdogan, duke iu referuar paralajmërimeve të SHBA-së për Turqinë që të mos përfshihej drejtpërdrejt në konfliktin në Nagorni-Karabakun, ku Ankaraja mbështet Azerbajxhanin kundër forcave etnike armene.

Ju pëlqen!

“Ne kemi ndërhyrë për F-35, ju na kërcënuat”, tha Erdogan në një kongres televiziv të partisë qeverisëse në qytetin lindor të Malatyas. “Ju thatë:‘ Dërgoji S-400 përsëri në Rusi. ’Ne nuk jemi një shtet fisnor. Ne jemi Turqi”.

Mosmarrëveshja mbi S-400, për të cilën NATO thotë se përbën një kërcënim për aleancën ushtarake dhe veçanërisht rrezikon sekretet teknike të F-35, është midis një numri të mosmarrëveshjeve të fundit mes Turqisë dhe disa prej aleatëve të saj në NATO.

Lexo po ashtu:  Thika pas shpine Albin Kurtit - Dilemat?! Ja hapat tjerë për themelimin e Qeverisë së re

Udhëheqësi turk përmendi gjithashtu kërcënimin e sanksioneve të Uashingtonit pasi Turqia testoi sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 të prodhuar nga Rusia.

Ndryshe, SHBA-ja ka paralajmëruar Ankaranë se rrezikon sanksionet në bazë të Aktit të Kundërvënies së Armiqve të Amerikës përmes Sanksioneve, nëse sistemi S-400 do të aktivizohej. Presidenti Donald Trump, megjithatë, është përmbajtur në zbatimin e sanksioneve mes shpresave që Erdogan nuk do të shkojë përpara me aktivizimin e raketave.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!