Pas 30-vitesh në Zadrimë të Lezhës nisi të mbillet sërish orizi. Këtë iniciative e ndërmoren 4 vite më parë sipermarrësit Altin dhe Anton Prenga, cka rezultoi mjaft e suksesshme.

Qëllimi i kesaj iniciative eshte që fermeret të nxiten drejt kultivimit të kesaj kulture bujqesore. Sipërmarresi Altin Prenga thotë se kultivimi i orizit është mjaft fitimprures, ndaj dhe fermeret duhet të orientohen drejt kësaj kulture.

Altin Prenga eshte nje njeri qe frymezon, jo vetem me “Mrizin e Zanave” qe ka kalu permasat e normalitetit ne fame, por dhe ka eksperimentuar me sukses mjelljen e orizit!

Ju pëlqen!

Deri në vitet 1990 zona e Shkodrës dhe Lezhës e kultivonte në masë orizin dhe kjo traditë synohet që të rikthehet sërish.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!