Partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut janë të vendosura për të mos arritur një koalicion me partinë e Ali Ahmetit. BDI ka prezantuar 5 shtyllat e programit të saj me objektiva qeverisëse ndërkohë gjatë fushatës qëllim kishte dhe kryeministrin shqiptar.
Por Aleanca për Shqiptarët- AA e kanë refuzuar kategorikisht koalicionin me BDI, Lëvizja Besa hesht kurse PDK e Menduh Thaçit është rivale e shpallur e tyre. Pa një parti shqiptare nuk formohet dot koalicioni qeverisës në Maqedoninë e Veriut, por duket se disa prej tyre do mbeten në opozitë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!