Kuvendi i Malit të Zi më 3 shkurt do të deklarohet lidhur me iniciativën e kryeministrit Zdravko Krivokapiq për shkarkimin e zëvendëskryeministrit Dritan Abazoviq dhe propozimin për zgjedhjen e ministrit të Financave dhe Mirëqenies Sociale, Millojko Spajiq, për atë post.

Pasi që Kuvendi i Malit të Zi ka 81 deputetë, për këtë shkarkim nevojiten votat e shumicës apo të më shumë se gjysmës së numrit të deputetëve, pra 41 vota.

Që seanca të zhvillohet duhet të jenë të pranishëm së paku 41 deputetë. I njëjti numër votash nevojitet për të futur në rend dite ndryshimin e propozuar.

Ju pëlqen!

Seanca është planifikuar të zgjasë tri orë./ReL/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!