Ish-ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, paralajmëroi se nëse BE vendos përfundimisht që negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriu, të mos hapen, pasojat për rajon do të jenë katastrofike. Kotzias, njofton se BE do të jetë përgjegjëse për çdo ndërlikim të ri.

“Ndërsa  Siria është në zjarr,  BE nuk ka vizion strategjik. Bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë tani. Mbështetja e prekshme e Marrëveshjes së Prespës dhe stabiliteti i Evropës Juglindore është e domosdoshme. Përndryshe, BE do të jetë përgjegjëse për çdo ndërlikim të ri në rajonin tonë”-shkruan ai

Lexo po ashtu:  Marrëveshja për Brexit-in, ende në nivel të diskutimeve
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!