epa08783755 A handout photo made available by European Central Bank shows European Central Bank (ECB) President Christine Lagarde during a press conference following the meeting of the Governing Council of the European Central Bank in Frankfurt am Main, Germany, 29 October 2020. EPA/SANZIJANA PERJU / EUROPEAN CENTRAL BANK / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
 

“Në përgjithësi, ekonomia e zonës së euros do të preket rëndë nga pasojat e rritjes së shpejtë të infeksioneve dhe rivendosjes së masave të kontrollit, duke paraqitur qartë rreziqe të forta për perspektivat ekonomike afatshkurtra”: tha Presidentja e BQE Christine Lagarde.

Lagarde e bëri këtë deklaratë përgjatë komisionit ekon i Parlamentit të BE sipas të cilit “paketa e BE-së e Gjeneratës së Tjetër duhet të bëhet operacionale pa vonesë.”

Burimet shtesë të paketës mund të lehtësojnë politikat fiskale ekspansioniste, veçanërisht në vendet e zonës së euros me një diferencë të kufizuar buxhetore. (ANSA)

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.