Papa Françesku u bë papa i parë që miratoi bashkimet civile të të njëjtit seks të mërkurën, duke shkaktuar brohoritje nga katolikët homoseksualë, por kërkesa për sqarime nga konservatorët, duke pasur parasysh mësimet zyrtare të Vatikanit mbi këtë çështje.

Thirrjet e Papës për bashkimet civile të të njëjtit seks erdhën në mes të dokumentarit me metrazh të gjatë ‘Francesco’ që pati shfaqjen e tij debutuese në Festivalin e Filmit në Romë të mërkurën.

Filmi, i cili përfshin intervista të reja me Papën, shqyrton çështjet e rëndësishme për Papa Françeskun, duke përfshirë mjedisin, varfërinë, migracionin, pabarazinë racore dhe të ardhurat dhe njerëzit më të prekur nga diskriminimi.

Ju pëlqen!

“Njerëzit homoseksualë kanë të drejtë të jenë në një familje. Ata janë fëmijë të Zotit,” tha Francis në një nga intervistat për filmin. “Ajo që duhet të kemi është një ligj i bashkimit civil; në mënyrë martesat të jenë të mbuluara ligjërisht.”

ILGA Europe, një shoqatë që promovon interesat e njerëzve LGBTI, u dha mirëseardhjen fjalëve të Papës.

Lexo po ashtu:  Shoqata e Psikologëve të Kosovës kategorikisht kundër gjendjes së jashtëzakonshme

“Në kontekstin ku ka kaq shumë polarizime dhe mashtrime mbi njerëzit LGBTI, shpesh të nxitura nga udhëheqësit fetarë, deklarata e Papa Françeskut për martesat e të njëjtit seks duhet të mirëpritet dhe duhet të dëgjohet me kujdes”, tha organizata në Twitter .

Burimi: Euronews

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!