Vagonat ceremonialë të paprekur u gjetën pranë sitit arkeologjik të Pompeit, i cili karakterizohet si një nga zbulimet më të rëndësishme në atë zonë pranë Napolit të sotëm.

Një karrocë me elementë hekuri dhe zbukurime bronzi u gjet në gërmimet në veri të Pompeit, jashtë mureve të qytetit antik, pranë hambarit ku më parë ishin gërmuar mbetjet e tre kuajve.

Arkeologët besojnë se këto qerre janë përdorur për ceremoni dhe parada, dhe ndoshta për dasma.

Ju pëlqen!

Parku Arkeologjik i Pompeit njoftoi se ky është një “zbulim i jashtëzakonshëm” dhe thotë se asnjë objekt i ruajtur më mirë nuk është gjetur në Itali deri më tani, njoftoi AP.

Muret dhe çatia e ndërtesës në të cilën ndodhej karroca ndihmuan për ta mbajtur atë të ruajtur mirë.

Shpërthimi i malit Vesuvius në 79 pas Krishtit shkatërroi Pompein.

Arkeologët gjetën skeletet e një burri që besohej të ishte i pasur dhe skllavit të tij në të njëjtën zonë vitin e kaluar.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.