Një tërmet i fuqishëm prej 6,7 Rihter ka goditur dje rajonin e Jamagatus në verilindje të Japonisë, ku më pas është lëshuar alarmi për cunami, e vala e parë ka goditur bregun Avashima, ka njoftuar Instituti Hidrometeorologjik i Japonisë.

Vala e madhe gjithashtu ka goditur bregun Sakate që është në rajonin Jamagate, por deri më tani nuk ka të dhëna të sakta për dëmet materiale të shkaktuara

Tërmeti ka ndodhur rreth orës 22:20 sipas kohë lokale, në një thellësi prej 14 kilometra, e sipas banorëve një dridhje të tillë nuk e kishin ndjerë më parë.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Shefi i kabinetit të kryeministrit japonez Shinzo Abe, Joshide Suga, ka deklaruar se ka thirrur konferencë të jashtëzakonshme për gazetarë, duke thënë se nuk ka të dhëna nëse ka pasur probleme në centrale bërthamore në Japoni.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...