Pajisja e parë pa tel dhe pa bateri që lejon trurin të ‘kontrollohet në distancë’ lejon neuronet të kontrollojnë ndërveprimet shoqërore të stimulohen me impulse të lehta, duke bërë që kafshët të bëhen miq ose armiq me komandën. Rezultati është botuar në revistën Nature Neuroscience nga studiues nga Universiteti Northwestern në Shtetet e Bashkuara.

Studimi përfaqëson një hap të rëndësishëm përpara në fushën e optogenetics, teknikë që lejon përdorimin e impulseve të dritës të lëshuara nga fijet optike për të kontrolluar aktivitetin e neuroneve, të modifikuar në mënyrë të përshtatshme nga pikëpamja gjenetike për të qenë të ndjeshëm ndaj dritës.

Studiuesit të udhëhequr nga John A. Rogers kanë zhvilluar një pajisje të miniaturizuar, pa tel që mund të mbillet në sipërfaqen e jashtme të kafkës, nën lëkurë. Pajisja është vetëm gjysmë milimetër e trashë, është e lidhur me një sondë fleksibël filamentoze, me një Led në majë, i cili futet në tru për të stimuluar neuronet me dritë.

Ju pëlqen!

Pajisja kontrollohet në distancë duke përdorur të njëjtin protokoll të komunikimit të afërsisë (NFC) të përdorur nga smartphone për pagesa elektronike, ndërsa një antenë e jashtme siguron energji, duke eleminuar nevojën për një bateri. (ANSA)

Lexo po ashtu:  Departamenti i Shtetit mbështet projektet për ruajtjen e trashëgimisë kulturore shqiptare
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!