Të flesh më pak se 6 orë gjumë në natë mund të rrisë rrezikun për diabet dhe sëmundje të zemrës. Studiuesit arritën në përfundimin se pagjumësia mund të rrisë rrezikun e vdekjes së parakohshme, veçanërisht në mesin e atyre që vuajnë nga hipertensioni dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak.

National Sleep Foundation rekomandon marrjen e shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë. Por të gjithë ata që kanë probleme me gjumin, para se të nxitojnë në farmaci për të blerë ilaçe gjumi, duhet të provojnë disa metoda të tjera, që janë më të sigurta dhe kanë më pak efekte anësore se medikamentet.

Lexo po ashtu:  Zbuloni arsyen se përse ndiheni të lodhur në një ditë me shi
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!