Pa i permendur të tjerët, po pse kundër Esat Mekulit ?

Shkruan: Fahri Xharra

Kur Rankoviqi me të madhe në vitet e 50 – ta të shekullit të kaluar i bartëte shqiptarët në Turqi duki mashtruar se janë turq dhe se begatinë shpirtërore e gjejnë atje ne Anadoll; u zhdukën përgjithmonë 250 mijë.

Ju pëlqen!

Të kujtohet Milazim?
Jo, ndoshta e ke lexuar! Se atëherë nuk di e ke pas lindur.
Ishte një burrë i madh i shqiptarisë që e qujashin Esat, Esat Mekuli, dhe më guxim të madh e shkroi këtë poezi :

Esat MEKULI

TURK, ELHAMDULILA

Turku me shpatë ka pre-
Evropa dridhet, ushton..
Në Kosovë luftuem dhe ne
Liri, kush s’të don?!

Me shpatë, me zjarm sundoi-
Me shekuj liri s’kemi pa.
Tirani mbi ne gërmoi:
Ja turku, elhamdulila!

Fenë me kombësi e njisoi,
Muslim e turk- s’ka da.
Deshti edhe emnin t’na harroi:
– Je turk, elhamdulila!

Dhe gjuhën tonë e ndaloi,
Kush turqisht s’flet fe s’ka.
Ashtu, thane, Zoti urdhënoi:
– Je turk, elhamdulila!

Lexo po ashtu:  Çdo gjë që duhet të dini rreth gjeneratës së re Wi-Fi 6

Je turk, je Turk!- kanë shti
Shqiptarin me shekuj, pa da,
e nji ditë ndër ne u ndi:
– Jam turk, elhamdulila!

Po, s’jemi turq, nuk jemi!
Jo kurr’! Ta dinë të tanë:
Shqiptarë dhe t’parët i kemi.
Feja prej kombit s’na ndanë!

Jo , s’jemi turq! Po turqit,
Popullin puntor i duem!
Mbas ditëve t’gjakut e territ
do të ecim- të përqafuem!!

(1954)

Ti o Melazim edhe Çajupit ia ke lëvizur eshtrat kur e shaje “Idiot ”

Kujdes or njeri, se askush nuk po e di se kah bjen!

Fahri Xharra,25.04.22
Gjakovë

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!