Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, ka reaguar pas vendimit të marrë sot nga Qeveria e Kosovës për heqjen e reciprocitetit ndaj Serbisë.

Ajo përmes një shkrimi të bërë publik në “Facebook”, ka thënë se qeveria e vendit nuk beson se ka të drejta sovrane e të barabarta me Serbinë, përcjell “Zeri.info”.

“Ta quash reciprocitetin ‘pengesë’ do të thotë që barazinë e konsideron pengesë. Do të thotë që nuk e don vendin tënd të trajtuar të barabartë me të tjerët. Ta quash reciprocitetin pengesë do të thotë që ti nuk beson se ke të drejta sovrane, të pavarura e të barabarta, siç janë të parapara në Deklaratën e Pavarësisë e në Kushtetutën e vendit. Të heqësh dorë nga e drejta për t’u trajtuar i barabartë do të thotë të heqësh dorë nga e drejta për t’u trajtuar sovran si Republikë e Kosovës”, ka shkruar Osmani.

Lexo po ashtu:  Senatori dhe nobelisti francez: Ne e sabotuam dhe e copëtuam territorin shqiptar në dobi të Malit të Zi - Mali i Zi dyfishoj, trefishoj sipërfaqen e tij, me një të rënë të lapsit nga 4.405 në 15.355 km2 në dëm të Shqipërisë.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!