Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani për nder të 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës ka vendosur të ndajë medalje për personalitete nga sfera e kulturës, sportit dhe sigurisë për personalitete që kanë dhënë kontribut dhe kanë sakrifikuar për lirinë e Kosovës.

Sipas njoftimit, ceremonia e ndarjes së medaljeve do të mbahet sot (e hënë).

Kujtojmë që më 17 shkurt të vitit 2008 në orën 15:39 në Kuvendin e Republikës së Kosovës është shpall pavarësia e Kosovës. Shpallja e pavarësisë ishte bërë nga kryeministri i atëhershëm, Hashim Thaçi.

Ju pëlqen!

Kjo ditë u shënuar me një sërë aktivitetesh në Kosovë, ndërsa sot do të ndahen edhe medaljet presidenciale të meritave.

Lexo po ashtu:  "Deti" në Hagë, Enis Sulstarova flet për Euronews Albania - Tradhëti kombëtare?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!