Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se brenda 24 orëve Serbia ka bërë dy shkelje të Marrëveshjes Bruksel/Ohër.

Përmes një postimi në Twitter, Presidentja Osmani ka thënë se shkeljen e parë të marrëveshjes, Serbia e ka bërë duke ndërhyrë në zgjedhjet në Kosovë, ndërsa si shkelje të dytë e ka përmendur lobimin dhe votimin kundër aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

“Në më pak se 24 orë, Serbia ka bërë dy shkelje të Marrëveshjes Bruksel/Ohër: Ndërhyrja e jashtme në zgjedhjet në Kosovë (në ndesh me nenin 2), lobimi dhe votimi kundër aplikimit të Kosovës në Këshill të Evropës (në ndesh me nenin 4. Marrëveshje e re, por Serbi e njëjtë e vjetër”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Lexo po ashtu:  Gazetaria është profesion intelektual, e jo aksidental
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!