Oskari i këtij viti për Filmin më të Mirë shkoi në “Nomadland”, aktorja më e mirë ishte Frances McDormand, e cila luajti në film, dhe aktori më i mirë ishte Anthony Hopkins.

Ceremonia, e 93-ta me radhë, u mbajt në Hollywood, Los Angeles.

“Nomadland” është një film i zymtë për amerikanët e moshuar që enden në perëndim në furgonat, karvanët dhe kamionët e tyre pas krizës financiare globale.

Ju pëlqen!

Oskari i parë iu dha Emerald Fennell, për skenarin më të mirë origjinal për “Grua e Re Premtuese”. Çmimi në kategorinë për skenarin më të mirë të adaptuar shkoi për Christopher Hampton dhe Florian Zeller, skenaristë të filmit “The Father”.

Filmi më i mirë i huaj ishte danezi “Një raund tjetër”. Oskari për aktorin më të mirë dytësor i shkoi Daniel Kaluuya, i cili luajti në filmin “Judas and the Black Mesiah”. Oskari për aktoren më të mirë dytësore iu dha aktores Yuh-Jung Youn për filmin “Minari”.

“Bota e zezë e Ma Rainey” u vlerësua në kategorinë e përbërjes më të mirë dhe modelit të flokëve, si dhe për kostumin më të mirë, ku Oskari iu dha Ann Roth.

Lexo po ashtu:  Walt Disney, njeriu që na bëri të fluturojmë në botën e fantazisë

Chloe Zhao fitoi Oskarin për Regjisorin më të Mirë, për “Nomadland”. Filmi “Tingulli prej metali” fitoi çmimin për tingullin më të mirë. Në kategorinë për filmin më të mirë me metrazh të shkurtër, fitoi “Dy të huaj të largët”.

“Nëse Ndodh ndonjë gjë, Të Dua” nga Will McCormack dhe Michael Govier është filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër. “Soul” ishte më i miri në kategorinë për filmin më të mirë të animuar.

Oskari në kategorinë për dokumentarin më të mirë të shkurtër i shkoi “Colette”, ndërsa dokumentari më i mirë ishte “Mësuesi im i Oktapodit”. Filmi “Tenet” pati efektet më të mira vizuale.

Filmi “Mank” kishte skenografinë dhe fotografitë më të mira, ndërsa filmi “Sound of Metal” kishte redaktimin më të mirë.

Ai fitoi Oskarin për muzikën më të mirë origjinale Oscar. Kënga më e mirë origjinale është “Luftoni për ju” të interpretuar nga H.E.R. nga filmi “Juda dhe Mesia i Zi”.

Kulmi i sezonit të çmimeve Hollywood u zhvillua kryesisht në Los Angeles ’Union Station, i cili, për shkak të madhësisë së tij, bëri të mundur respektimin e masave epidemiologjike, duke përfshirë mbajtjen e një distance fizike të përshtatshme.

Lexo po ashtu:  Filmat horror më pak të vlerësuar

Përveç Union Station, Oskaret e këtij viti u zhvilluan në disa vende – ceremonitë e ndarjes së çmimeve dhe shfaqjet muzikore u mbajtën në Hollywood Theater dhe Muzeun e ri të Filmit të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, ndërsa evropianët që nuk mund të vinin në Shtetet e Bashkuara Shtetet u mblodhën në Londër dhe Paris.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!