Orientimi pro-rus i SHBA-ve të Trumpit e çorodit plotësisht mendimin gjeopolitik europian e më gjerë të stabilizuar gjatë luftë së ftohtë dhe, për ne, po ashtu të stabilizuar më parë si antirus nga Perandoria Austro-Hungareze dhe Osmane.

Sot Trumpi vendos si kusht se për me qenë pro-amerikan duhet me qenë pro-rus dhe, në rastin tonë, pro-serb.

Kaq e kanë kuptuar tashme edhe “pro-amerikanët” tanë: PLANS-at, pozita dhe opozita në Shqipëri, bashkë me gjithë servilët e tyre, të paatdhe por me lakmi fitimi.
Tani ne dhe serbët kemi një armik të përbashkët: Turqinë dhe Gjermaninë (Europën).
Ky është lejtmotivi i servilëve të pushtetit, “intelektualëve” që nacional-shivinizmin tradicinal serb duan ta vendosin brenda ndërgjegjes sonë, teksa politikanët e realizojnë atë mbi trupin tonë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!