Gratë mund të arrijnë orgazmën përmes një numri mjetesh dhe llojesh të ndryshme stimulimi.

Orgazma femërore vazhdon të jetë subjekt i interesit intensiv shkencor. Mjekët ngatërrohen mbi mjetet e ndryshme me të cilat gratë mund të arrijnë orgazmën, dhe gjërat që mund të parandalojnë orgazmën tek gratë, shkruan lajmi.net.

Orgazma tek gratë: Çfarë ndodh, saktësisht?

Ju pëlqen!

Kur gratë arrijnë kulmin, “ka ndryshime në të gjithë trupin, një përvojë kokë e këmbë”, thotë Michael Ingber, MD, një mjek në urologji dhe mjekësi femërore pelvike dhe kirurgji rindërtuese në Sistemin Shëndetësor Atlantik në Morristown, New Jersey, dhe një anëtar i Shoqërisë Ndërkombëtare për Studimin e Shëndetit Seksual të Grave.

Si e arrijnë gratë orgazmën

Një nga mënyrat se si gratë mund të përjetojnë orgazmën është përmes një procesi me katër hapa të orientuar drejt qëllimit i përshkruar fillimisht nga studiuesit e seksit William Masters dhe Virginia Johnson dekada më parë.

1. Eksitim

Në këtë gjendje dëshire ose zgjimi, gruaja fillon ose pajtohet me seksin, dhe kur fillon ajo e gjen veten të fokusuar kryesisht në stimujt seksualë. Gjaku fillon të gëlltisë klitorisin, vaginën dhe thithkat, dhe krijon një skuqje seksuale të të gjithë trupit. Ritmi i zemrës dhe presioni i gjakut rriten. Testosteroni dhe neurotransmetuesit si dopamina dhe serotonina janë të përfshirë në këto procese, thotë Dr Ingber.

Lexo po ashtu:  Më trego muajin kur ke lindur të të them kush je!

2. Rrafshi

Tensioni seksual ndërtohet si pararendës i orgazmës. Një e treta e jashtme e vaginës bëhet veçanërisht e mbushur me gjak, duke krijuar atë që studiuesit i referohen si “platforma orgazmike”. Përqendrimi në stimujt seksual mbyt të gjitha ndjesitë e tjera. Ritmi i zemrës, presioni i gjakut dhe frymëmarrja vazhdojnë të rriten.

3. Orgazma

Një seri kontraktimesh ritmike ndodhin në mitër, vaginë dhe muskujt e legenit. Tensioni seksual i shkaktuar nga dashuria ose vetë-stimulimi lëshon, dhe muskujt në të gjithë trupin mund të kontraktohen. Një ndjenjë ngrohtësie zakonisht buron nga legeni dhe përhapet në të gjithë trupin.

4. Rezoluta

Trupi relaksohet, me gjakun që rrjedh nga organet seksuale të mbingarkuara. Ritmi i zemrës, presioni i gjakut dhe frymëmarrja kthehen në normale.

Llojet e ndryshme të stimulimit, Llojet e ndryshme të orgazmës

Gratë janë të bekuara me trupa që janë të aftë të përjetojnë orgazmën në më shumë mënyra se një.

Disa studiues besojnë se ka deri në 12 lloje të orgazmave femra. Lloji më i zakonshëm është një orgazmë “klitorale”, thotë Ingber.

Lexo po ashtu:  Fëmija im i dashur…

Stimulimi i klitorit është vërtetuar rruga më e sigurt për të arritur orgazmën. “Unë mendoj se stimulimi i klitoralit [prodhon] ndoshta analogun më të afërt me orgazmën mashkullore, ku ju merrni indet erektile, ka çlirim, dhe pas lirimit është e pakëndshme të vazhdoni,” thotë Steven R. Goldstein, MD, drejtor i ultrazërit gjinekologjik dhe drejtues i densitometrisë së kockave në Qendrën Mjekësore Langone të Universitetit të Nju Jorkut dhe një profesor i obstetrikës dhe gjinekologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Nju Jorkut.

Orgazma Femërore: Problemet për të arritur atje

Ndërsa ka probleme fizike që mund ta mbajnë një grua nga përjetimi i orgazmës, emocionet gjithashtu mund të luajnë një rol. Disa studiues të seksit thonë se ankthi dhe depresioni mund të parandalojnë një grua që të përparojë përgjatë ciklit të përgjigjes seksuale, thotë Ingber. Ndjenjat e frikës, fajit, shpërqendrimit ose humbjes së kontrollit gjithashtu mund të ndikojnë në orgazmë. Ngjashëm me burrat me mosfunksionim ngrerë, gratë ndonjëherë mund të kenë probleme në arritjen ose ruajtjen e rrjedhjes adekuate të gjakut, thotë Ingber.

Lexo po ashtu:  Shkencë/ Veza ‘perfekte’ me bazë bimore mund të jetë më afër se sa mendoni!

Trajtimet dhe terapitë për të ndihmuar gratë të arrijnë orgazmën

Është vlerësuar se sa një e katërta e grave amerikane kanë probleme të përjetojnë orgazmë.

Mjekët dhe terapistët seksual përdorin disa lloje terapish për të ndihmuar gratë të kapërcejnë këto blloqe për të arritur orgazmën. Masturbimi i drejtuar, edukimi seksual dhe terapia e sjelljes janë disa nga mjetet që një grua mund të dëshirojë të hetojë nëse nuk arrin kulmin. Gratë gjithashtu mund të duan të provojnë të përdorin një vibrator për të siguruar stimulim të shtuar të klitorit, ose një dildo të krijuar për të siguruar stimulim më të mirë të pikës G.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!