Koha më e mirë e ditës për të bërë dashuri është 3:00 p.m. kur shumica prej nesh janë në punë. Kjo është koha kur burrat dhe gratë kanë dëshira dhe mendime të njëjta me njëri-tjetrin.

Kjo është koha kur burrat dhe gratë janë më në sinkron, raporton Shëndeti i Meshkujve. Sasia e estrogjenit tek burrat arrin kulmin duke i bërë ata të kenë performancën më të mirë seksuale. Ndërsa gratë përjetojnë një kulm në nivelet e kortizolit menjëherë, gjë që ndihmon në rritjen e energjisë dhe gatishmërinë.

Ekspertja e hormoneve Alisa Vitti e përshkruan orën 3:00 p.m. si ‘kënaqësia e pasdites ’, duke thënë se ishte kompromisi i përsosur për kënaqësinë e të dy gjinive.

Ju pëlqen!

Alisa Vitti e cila është edhe autoria e udhëzuesve të hormoneve ËomanCode, tha që ndërsa burrat flenë, ata prodhojnë testosterone, një hormon kryesor në zgjimin seksual dhe performancën. Nivelet kulmojnë në fillim të mesit të mëngjesit, që do të thotë se kjo është koha e përsosur për një mashkull për të bërë seks.

“Burrat janë më të interesuar të fillojnë seks gjatë kësaj dritare dhe janë më të aftë për një përgjigje më të mirë seksuale,” shtoi ajo.

Sidoqoftë, pasditja e vonë është një tjetër kohë e mirë për burrat që të bëjnë seks sepse, ndërsa nivelet e tyre të testosteronit zbresin, nivelet e estrogjenit të tyre rriten.

“Ndërsa kjo mund të mos duket si një organizim logjik për kënaqësi, duke pasur parasysh miratimin e mëparshëm të testosteronit, kombinimi në të vërtetë i bën burrat më emocionalisht të pranishëm gjatë seksit dhe më të aftë të përqëndrohen në nevojat dhe kënaqësinë e një gruaje”, shprehet  Alisa Vitti .

Ajo gjithashtu tha se koha më e mirë e muajit për të bërë seks ishte gjatë dhjetë ditëve ose më shumë pas ovulacionit, kur ‘gratë përjetojnë një rritje të estrogjenit dhe testosteronit që shkakton dëshirën e tyre për t’u rritur.

Ajo shtoi se në këtë pikë gratë “ndjehen më shumë vlerësuese për marrjen e kënaqësisë”.

Sidoqoftë, ajo shprehet: Koha më e mirë për gratë për të marrë atë, pa marrë parasysh fazën, është mesdita deri në orët e vona të pasdites.

Fatkeqësisht, të qenit në punë në këtë kohë të ditës ka të ngjarë të dëshmojë një sfidë për shumë çifte. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që trupi i njeriut prodhon një rritje të hormoneve seksuale dhe një nxitim të gjëndjes së parë të adrenalinës në mëngjes.

Për shkak të kësaj, studiuesit e seksit kanë sugjeruar se është koha më e mirë e ditës për kryer marrëdhënie me partnerin.

Një studim i 1.000 personave të kryer nga Forza Supplements zbuloi se koha më e mirë për të bërë seks është rreth orës 7:30 në mëngjes, rreth 45 minuta pas kohës optimale për t’u zgjuar për të arritur një orë të rregulluar të përsosur të trupit. Studiuesit arritën në përfundimin se seksi në mëngjes lëshon endorfinat që ulin presionin e gjakut dhe zvogëlojnë stresin, duke ju bërë që të keni një ditë të këndshme.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!