Ish-shefi i shërbimeve sekrete maqedonase i është dorëzuar autoriteteve pas dyshimeve disaditore se ishte arratisur.

Sasho Mijalkov u paraqit të martën në Prokurorinë e Shkupit.

Ndaj tij ishte shpallur ditë më parë fletarresti ndërkombëtar, pasi prokuroria nuk e kishte gjetur në banesën e zakonshme ku pritej ta vendoste nën arrest shtëpiak.

Ju pëlqen!

“Nuk isha arratisur. Isha këtu por për shkak se ndjeja se kisha simptoma të Covid-19, u vetëizolova. Kur mësova çfarë po ndodh, vendosa të vij vetë në prokurori,” deklaroi Mijalkov.

Ish-shefi i shërbimeve sekrete dhe 11 ish-funksionarë qeverie e policie akuzohen për skandalin e përgjimeve të vitit 2016, që nën urdhrat e ish-kryeministrit Nikola Gruevski, spiunuan telefonat e mbi 20 mijë politikanëve, gjyqtarëve e gazetarëve.

Mijalkov është kushëriri i Gruevskit, që vetë është arratisur nga vendi për të njëjtat akuza duke marrë azil në Hugari.

“Mobilizimi dhe koordinimi i shpejtë i të gjitha institucioneve dhanë rezultat dhe eliminuan çdo mundësi të tijën për t’u larguar nga vendi. Nuk do të ketë kompromise për drejtësinë,” u shpreh kryeministri Zoran Zaev.

Ndërkohë opozita fajësoi qeverinë për incidentin, duke e quajtur situatën një cirk politik me shtetin dhe duke akuzuar kryetarin e saj për marrëveshje sekrete me Mijalkovin.

Kryeopozitari nga VMRO-DPMNE-ja, Hristian Mickoski, kërkoi dorëheqjen e Zaevit dhe zgjedhje të reja parlamentare.

“Populli e di mirë se çfarë po ndodh. Një mafie inkompente po udhëheq vendin, po luan me fatet tona. Ndaj t’i japim fund këtij regjimi dhe do ta rrëzojmë,” tha Mickoski.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!