Kastrati Group, grupi më i madh në vend ka hyrë dhe në tregun mediatik, përmes blerjes së 60% të aksioneve të Euronews Albania.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë kompania në një njoftim për shtyp:

“Kastrati Group është bërë sot zyrtarisht pjesë e Intermedia Group me 60 % të aksioneve ndërsa 40 % të aksioneve i mbetet Z. Theodhori Çami. Kompania e njohur për suksesin e saj në investime në fusha të ndryshme e ka shtrirë ambicien e saj dhe në tregun mediatik duke u bërë zotëruese e aksioneve të një prej televizioneve më të suksesshme në Shqipëri.

Ju pëlqen!

Shefqet Kastrati është shumë i njohur për favoret politike që ka marrë, ku për shembull konçensionari i mirëmbajtjes së Rrugës së Kombit është një kontratë që parashikon se nëse kompania e Kastratit del me humbje ose nën normën e parashikuar të fitimit, shteti do e kompensojë nga paraja publike.
Tani, përveç mbrojtjes nga Qeveria e Shqipërisë, Kastrati do ketë dhe mediumin e tij personal, njejtë si shumë nga shokët e tij oligarkë.

Lexo po ashtu:  Deputeti i Vetëvendosjes i kundërpërgjigjet padis së pronarit të një kompanie

Më herët edhe Grupi Balfin, i oligarkut Samir Mane, i dyti më i madh në vend hyri në tregun mediatik, përmes blerjes së 100% të aksioneve të televizionit me profil ekonomik, Scan TV.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!