Për të punuar në Gjermani më nuk do të nevojitet një diplomë. Kjo pasi ky vend evropian së shpejti do të pranojë punëtorë edhe pa kualifikim profesional.

Me Rregulloren e re për Ballkanin Perëndimor, nga 25 mijë punëtorë, shifra e punëtorëve të kërkuar shkon në 50 mijë.

Autoritetet Gjermane po synojnë të dyfishojnë kuotën për pranimin e punëtorëve nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnjë-Hercegovina.

Ju pëlqen!

Gazetari nga gjermania, Bahri Cani tregon për përparsitë që do të kenë personat që përmbushin disa prej kritereve që parashihen si “Karta e shansit”.

Në anën tjetër, një ofertë e tillë nga Gjermania, nga Organizata “Germin”, po konsiderohet se do ta zbrazë Kosovën.

Menaxherja e projekteve nga kjo organizatë, Blerinë Ukshini, thotë se arsye shtese për ikjen e kosovarëve do të jetë edhe mos liberalizimi i vizave.

Projektligjin për pranimin e punëtorëve pakualifik

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!