Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandoi të martën që njerëzit që kanë simptoma të COVID – 19 të shmangin marrjen e ibuprofenit, pasi zyrtarët francezë paralajmëruan që ilaçet anti – inflamatore mund të përkeqësojnë efektet e virusit.

Paralajmërimi i Ministrit të Shëndetësisë Veran, erdhi pas një studimi të publikuar nga revista mjekësore “The Lancet”, që hipotetizonte se një enzimë e ngritur nga ilaçet anti – inflamatore si ibuprofeni mund të përkeqësonte COVID – 19.

I pyetur rreth studimit, zëdhënësi i OBSH, Christian Lindmeier, u tha gazetarëve në Gjenevë se ekpertët e organizatës po kryenin hetime të mëtejshme.

Ju pëlqen!

“Ndërkohë, ne rekomandojmë që të përdorni paracetamol në vend të ibuprofenit, dhe të mos ta përdorni këtë të fundit si një trajtim të vetë – administruar. Kjo është e rëndësishme”, tha ai.

Lindmeier shtoi se nëse ibuprofeni “ ju jepet me recetë nga mjeku, atëherë, sigurisht, kjo është në dorë të tyre”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.