Pandemia COVID-19 po ndikon seriozisht në kujdesin ndaj foshnjave të sëmura ose të parakohshme, dhe shumë janë të ndarë pa nevojë nga nënat e tyre dhe në rrezik të vdekjes ose probleme shëndetësore afatgjata, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Dy studime të reja, të cituara nga OBSH, zbuluan se nënat me infeksione të konfirmuara ose të dyshuara të koronës nuk u lejohen kontakte me të porsalindurit e tyre në masë, dhe gati një e katërta e nënave të anketuara thanë se nuk u lejohej të ushqejnë me gji nën dyshimin e infeksionit.

Inkurajimi i “kujdesit për nënën ‘kangur’”, i cili përfshin një kontakt të hershëm dhe shumë të ngushtë midis nënës dhe të porsalindurit, mund të shpëtojë më shumë se 125,000 jetë, sipas një studimi të botuar në Lancet.

Ju pëlqen!

Foshnjat e porsalindura në të gjithë botën kanë një “të drejtë për të shpëtuar jetën me ‘kangur’” dhe nuk duhet t’u mohohet kjo për shkak të pandemisë COVID-19, tha Anshu Banerjee, një ekspert i OBSH-së për shëndetin e nënës dhe të porsalindurit.

Lexo po ashtu:  “Nënës sime” – Herman Hesse

“Dekada përparimi në uljen e vdekshmërisë së fëmijëve do të rrezikohet nëse diçka nuk bëhet tani,” tha Banerjee.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që nënat të vazhdojnë të ndajnë një dhomë me fëmijët e tyre të porsalindur, të ushqejnë me gji dhe të bëjnë kontakt me lëkurën – edhe kur dyshohet ose konfirmohet COVID-19.

Një sondazh ndërkombëtar i infermierëve dhe mjekëve zbuloi se pandemia kishte kontakte të kufizuara midis të porsalindurve dhe prindërve dhe dy të tretat e 1,120 të anketuarve thanë se do ta ndanin nënën nga fëmija nëse testi ishte pozitiv ose statusi i tyre ishte i paqartë.

Më shumë se 85 përqind e të anketuarve thanë se kishin frikë për shëndetin e tyre dhe mungesa e pajisjeve mbrojtëse personale, stresi dhe siguria ishin ndër problemet kryesore.

Kërkimet kanë treguar se në disa spitale, burimet jetësore, përfshirë stafin dhe furnizimet me oksigjen, janë zhvendosur nga pavijonet neonatale në repartet COVID-19.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!