Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar sot se numri i rasteve me koronavirus në të gjithë globin është në nivelet më të larta, që nga fillimi i pandemisë.

Duke folur në konferencën për shtyp të mbajtur sot nga Gjeneva, Adhanom Ghebreyesus, drejtuesi i OSBH tha se në katër ditët e fundit është regjistruar numri më i lartë i rasteve të raportuara deri më tani. Ai shtoi më tej: “Në të gjithë botën, ne tani po shohim një rritje të numrit të rasteve të raportuara me Covid-19, veçanërisht në Evropë dhe Amerikë”. Tedros ishte kundër idesë së imunitetit të tufës.

Kreu i OBSH tha se imuniteti i tufës kundër fruthit kërkon që rreth 95% e popullatës të vaksinohen.

Ju pëlqen!

‘5% i mbetur do të mbrohet nga fakti që fruthi nuk do të përhapet në mesin e atyre që janë vaksinuar. Me fjalë të tjera, imuniteti arrihet duke mbrojtur njerëzit nga virusi, jo duke i ekspozuar ata ndaj tij. Imuniteti i tufës nuk është përdorur kurrë si një strategji për t’iu përgjigjur një epidemie, aq më pak një pandemie. Është shkencërisht dhe etikisht problematike.’-tha ai.

Lexo po ashtu:  Studimi i ri: Koronavirusi mund të mbetet në sytë e pacientëve për javë të tëra
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!