Ish presidenti i SHBA-së, Barack Obama përmes një shkrimi të gjatë në Facebook ka uruar presidentin e zgjedhur Joe Biden.

Ai tha se ndihet tejet krenar për fituesin Biden.

Obama ka thënë se Joe Biden do ta bëjë punën me interesat më të mira të çdo amerikani në zemër, pavarësisht nëse ai kishte ose jo votën e tyre.

Ju pëlqen!

Po ashtu, ish presidenti tha se Biden e pret një punë e gjatë përpara pasi do të përballet me shumë sfida si – një pandemi e tërbuar, një ekonomi e pabarabartë dhe sistem drejtësie, një demokraci në rrezik dhe një klimë në rrezik.

Postim i plotë:

Nuk mund të isha më krenar të përgëzoja Presidentin tonë të ardhshëm, Joe Biden, dhe Zonjën tonë të Parë, Jill Biden.

Unë gjithashtu nuk mund të isha më krenar të përgëzoja Kamala Harris dhe Doug Emhoff për zgjedhjet novatore të Kamalës si Nënpresidente e jona e ardhshme.

Në këto zgjedhje, në rrethana të pësuara kurrë, Amerikanët dolën në numër të paparë kurrë. Dhe sapo të numërohen çdo votë, Presidenti i Zgjedhur Biden dhe Zëvendës Presidenti i Zgjedhur Harris do të kenë fituar një fitore historike dhe vendimtare.

Lexo po ashtu:  Ministri gjerman: Ukrainës i kemi dërguar sistemin gjerman të mbrojtjes ajrore Iris-T

Ne jemi me fat që Joe mori atë që duhet për të qenë President dhe tashmë e mbart veten në atë mënyrë. Sepse kur ai të hyjë në Shtëpinë e Bardhë në janar, ai do të përballet me një seri sfidash të jashtëzakonshme që asnjë President nuk ka patur kurrë – një pandemi e tërbuar, një ekonomi e pabarabartë dhe sistem drejtësie, një demokraci në rrezik dhe një klimë në rrezik.

Unë e di se ai do ta bëjë punën me interesat më të mira të çdo amerikani në zemër, pavarësisht nëse ai kishte ose jo votën e tyre. Kështu që unë inkurajoj çdo amerikan që t’i japë një shans dhe t’i japë mbështetjen tuaj. Rezultatet e zgjedhjeve në çdo nivel tregojnë se vendi mbetet thellësisht i ndarë. Do të mbetet vetëm Joe dhe Kamala, por secili prej nesh, të bëjë pjesën tonë – të shtrihet përtej zonës sonë të rehatisë, të dëgjojë të tjerët, të ulë temperaturën dhe të gjejë disa pika të përbashkëta nga të cilat të ecim përpara, të gjitha nga ne duke kujtuar se jemi një komb, nën Zotin.

Lexo po ashtu:  “Ata që po kërkojnë gjendje të jashtëzakonshme, nuk do duhej të na i kishin vjedhë taksat për 20 vjet rresht”

Në fund, unë dua të falënderoj të gjithë ata që punuan, organizuan dhe dolën vullnetarë për fushatën Biden, çdo amerikan që u përfshi në mënyrën e tyre dhe të gjithë që votuan për herë të parë. Përpjekjet tuaja bënë një ndryshim. Shijojeni këtë moment. Atëherë qëndro i fejuar. E di që mund të jetë rraskapitëse. Por që kjo demokraci të qëndrojë, ajo kërkon qytetari tonë aktive dhe përqendrim të qëndrueshëm në çështjet – jo vetëm në një sezon zgjedhor, por të gjitha ditët në mes.

Demokracia jonë ka nevojë për të gjithë ne më shumë se kurrë. Dhe Michelle dhe unë shpresojmë të mbështesim Presidentin tonë të ardhshëm dhe Zonjën e Parë sido që të mundemi.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!