Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence ka dalë zyrtarisht kundër presidentit, Donald Trump.

Pence ka pranuar se pavarësisht se i ka shërbyer me pasion për 4 vite, do të jetë kundër Trump në luftën për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në Kongres.

Pence zyrtarizoi pikëpamjet e tij në një letër drejtuar ligjvënësve, duke deklaruar se ai nuk ka “autoritet të njëanshëm për të vendosur garën presidenciale” dhe nuk mund të ndryshojë rezultatet e zgjedhjeve.

Ju pëlqen!

“Betimi im për të mbështetur dhe mbrojtur Kushtetutën më detyron që të mos pretendoj autoritet të njëanshëm për të përcaktuar se cilat vota elektorale duhet të numërohen dhe cilat jo”, shkroi ai.

Ai i kishte përcjellë pikëpamje të ngjashme Presidentit në një takim një ditë më parë.

Por Trump, i konsumuar nga konspiracione dhe këshilla të padrejta ligjore, nuk e ka dëgjuar. Ai tani duket i gatshëm të lëshojë zemërimin e tij ndaj një njeriu që deri më tani i është shmangur me sukses këtij fati.

“Shpresoj që Majk do të bëjë gjënë e duhur,” tha Trump në një tubim në mesditën e Ellipse të Mërkurën. “Nëse Mike Pence bën gjënë e duhur, ne i fitojmë zgjedhjet.”

“Nëse ai nuk e bën, kjo do të jetë një ditë e trishtuar për vendin tonë.”

Edhe pasi Pence kishte lëshuar deklaratën e tij, Trump tha se shpresonte që nënkryetari i tij të injoronte “njerëzit budallenj”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.