Nuk mund të arrihet vetëdija pa dhimbje. Njerëzit do të bëjnë gjithçka, pavarësisht sa absurde që është ajo, për ta shmangur ballafaqimin me shpirtin e tyre. Dikush nuk mund ta arrijë ndriçimin duke i imagjinuar figurat ndriçuese, por vetëm duke e bërë errësirën e vet të vetëdijshme.

– Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung (26 korrik, 1875 – 6 qershor, 1961) ishte psikiatër dhe psikoanalisht zvicërran, i cili e themeloi psikologjinë analitike.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!