Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një konferencë për media kritikuar ashpër delegacionin kosovar, i cili do të marrë pjesë në takimin 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë.

Kurti e ka quajtur këtë delegacioni si jo legjitimitet e të papërgatitur duke shtuar se negociatat e vërteta në Shtëpinë e Bardhë janë duke u zhvilluar mes ShBA-së dhe Serbisë pa Kosovën.

“Pala kosovare nuk ka legjitimitet e as përgatitje, kurse nuk ka transparencë, nuk dihet agjenda e formati. Ky është një turizëm qeveriat me para të shtetit dhe të popullit. Delegacioni është enorm për nga numri I pjesëmarrësve dhe shumëfish më I madh se ai serb. Negociatat e vërteta janë ndërmjet ShBA’së dhe Serbisë dhe delegacioni Kosovar është ndërmjetësuesi, gjithsesi i panevojshëm”, ka thënë Kurti.

Ju pëlqen!

Kurti ka shtuar se marrëveshje me Serbinë nuk mund të ketë pa fituesin e zgjedhjeve.

“Nuk ka marrëveshje pa fituesin e zgjedhjeve, Kosova nuk ka nevojë për marrëveshje tjera të pa implementueshme Jemi të bindur se as qytetarët nuk presin gjë prej tyre”, u shpreh Kurti.

Mes tjerash, Kurti nuk ka kursyer kritikat edhe ndaj emisarit Special Richard Grenell, pasi ky i fundit tha se të gjitha temat janë të hapura për diskutim në takim.

“Emisari Grenell konsideron se palën ksoovare e ka ndërkaq duhet t’ia shuaj paknaqësitë palës serbe. Gjithashtu është hsumë I dëshmëm deklarimi që tha se jemi të hapur që të shtrohet para nesh secila temë Temat përcaktohen paraprakisht sepse duhet dakordim paraprak për to”, tha Kurti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!