A vuani nga acarimi i sqetullave, por nuk ju pëlqen aroma e deodorantëve që ata i shesin në supermarket apo doni të ndaloni përdorimin e kimikateve? Provoni ta bëni këtë deodorant të gjithë-natyror.

Deodorantët komercialë janë të ngarkuar me substanca kimike dhe toksike, të cilat me kalimin e kohës mund të shkaktojnë kushte të ndryshme shëndetësore: deodoranti është një produkt që përdoret çdo ditë.

Përbërësit; 6-8 lugë të vajit të kokosit, 1/4 gotë sode buke, 1/4 gotë pluhur misri (niseshte)

Ju pëlqen!

Udhëzime për përgatitjen e deodorantit natyror

Kombinojni dy pjesët e sodës bukës dhe pluhur misri. Shtoni vajin e kokosit pak në një kohë dhe përzieni ngadalë derisa të arrijë një qëndrueshmëri të ngjashme me deodorantët “komercialë” (të ngurta, por lehtësisht të aplikueshëm). Nëse rezultati është shumë i lagësht, shtoni më shumë niseshte misri.

Ju mund të përdorni enën e zbrazët të një deodoranti tregtar për të përdorur deodorantin tuaj natyror. Përndryshe, mund të ruhet në një enë që mund të mbyllet hermetikisht dhe të aplikohet me gishta.

Deodoranti i fituar në sajë të kësaj recetë mund të zgjasë nga 2 deri në 3 muaj. Mbylle kapakun fort kur e mbani. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!