Instituti Norvegjez i Shëndetit Publik (NIPH) ka deklaruar se është e “rëndësishme” të vaksinohen fëmijët kundër COVID-19, pasi disa prodhues të vaksinave aktualisht po testojnë vaksinat e tyre tek të rinjtë.

“Infeksioni është rritur tek fëmijët dhe të rinjtë me këto variante të reja të virusit. Dhe (pandemia) nuk ka mbaruar plotësisht edhe kur të gjithë janë mbi moshën 18 vjeç janë vaksinuar. Dhe duhet të mendojmë edhe përpara, nëse do të jetë e rëndësishme të vaksinohen fëmijët” tha drejtori i Institutit, Frode Forland, transmetuesit shtetëror NRK.

“Tani vaksinat duhet së pari të testohen tek fëmijët dhe të rinjtë. Dhe kjo do të ndodhë tani”, shtoi ai.

Ju pëlqen!

Pse mund të jetë e rëndësishme që fëmijët të vaksinohen

Margrethe Greve-Isdahl, mjekja kryesore në departamentin e kontrollit të infeksionit dhe vaksinave në NIPH thotë se vaksinimi i fëmijëve mund të jetë i rëndësishëm për dy arsye.

“Njëra është për fëmijët me një rrezik më të lartë të sëmundjes serioze Covid-19. Arsyeja e dytë është se vaksinimi mund të jetë i nevojshëm për të krijuar imunitet të tufave në popullatë”, tha ajo.

“Për të thënë diçka të sigurt për këtë, duhet një pasqyrë më e mirë se sa të mira kanë vaksinat në përhapjen e infeksionit. Përveç kësaj, mbulimi i vaksinimit në pjesën tjetër të popullsisë gjithashtu do të luajë një rol “, tha Greve-Isdahl.

A është e sigurt?

Disa kompani vaksinash aktualisht po testojnë vaksinat e tyre tek fëmijët për të zbuluar nëse ato janë të sigurta për përdorim.

Pfizer do të aplikojë për miratim për përdorimin e vaksinës në Shtetet e Bashkuara tek fëmijë mbi 12 vjeç. Kompania thotë se vaksina mund të përdoret tek fëmijët në vjeshtë.

Moderna dhe AstraZeneca, e cila aktualisht është pezulluar për përdorim në Norvegji, po teston vaksinat tek fëmijët dhe Johnson&Johnson po planifikon të testojë vaksinën e saj me dozë të vetme “Jansen” edhe tek fëmijët.

Deri më tani asnjë nga këto vaksina nuk është aprovuar për përdorim te fëmijët nën 16 vjeç.

Teksa vaksinat në Norvegji janë të aprovuara vetëm për personat mbi 18 vjeç.

Greve-Isdahl beson se, bazuar në prova nga vaksinat e tjera ekzistuese, fëmijët mund të marrin të njëjtat vaksina si të rriturit, por në një dozë tjetër.

“Është shumë e rëndësishme të shikojmë studimet që po bëhen tani, pikërisht për të sqaruar këtë profil të efektit anësor. Këtu duhet vetëm të presim që të vijnë të dhënat”, tha ajo.

Kur mund të fillojnë fëmijët të vaksinohen në Norvegji?

Espen Nakstad, ndihmës drejtor në Drejtorinë Norvegjeze të Shëndetësisë, i tha gazetës Dagbladet se vaksinat nuk do të përdoren për fëmijët në Norvegji deri pas verës, të paktën.

Para se të përdoren për fëmijët në Norvegji, vaksinat do të duhet gjithashtu të aplikojnë për aprovim nga Agjencia Evropiane e Barnave para se Agjencia Norvegjeze e Barnave të pajtohet me përdorimin e vaksinave për fëmijët.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.