Parashikimi i parë: Støre bëhet kryeministër – mund të marrë qeverinë e tij të ëndërruar

Sipas parashikimit të parë zgjedhor, udhëheqësi i Partisë Punëtore, Jonas Gahr Støre, është gati të bëhet kryeministër i Norvegjisë në qeverinë e tij të ëndërruar me AP, Sp dhe SV, shkruan MekuliPress.com

Støre Kryeministër: Në vigjiljen zgjedhore të Partisë së Punës në Oslo, ka brohoritje dhe lotë. Për bllokun e kuq ka një shumicë të qartë dhe lideri i laburistëve, Støre, deri më tani ka të ngjarë të jetë kryeministër për katër vitet e ardhshme, citon mediat norvegjeze MekuliPress. Gjithsesi për Støre, trileri zgjedhor qëndron në atë se me kë do të krijoj Qeverinë.

Ju pëlqen!

Støre ka mundësi të fitoj një qeveri të ëndërruar: Støre deri më tani ka një shumicë për qeverinë e tij të ëndrrave  – me 85 ose më shumë vende.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.