Për turistët nordikë Shqipëria është një destinacion gjithmonë e më i njohur, çka dëshmohet edhe nga kërkesa për të bërë pushime në vendin tonë. Portali i udhëtimeve dhe hoteleve momondo.no, i cili operon në tregun norvegjez, ka bërë një renditje të shteteve që janë më popullore, por edhe më trendi mes norvegjezëve për verën e vitit 2020.

“Bazuar në numrin e kërkimeve për pushime, shohim që Bangkoku, ashtu si vitin e kaluar, krueson listën e destinacioneve ku do të udhëtojnë këtë vit norvegjezët. Ajo që surprizën më tepër është Shqipëria, e cila po bëhet gjithmonë e më shumë popullore, ku mbi dyfishi e kërkojnë këtë destinacion krahasuar me vitin e kaluar”, u shpreh zëdhënësi i portalit.

Lista me vendet me rritjen më të madhe të kërkimeve, ndjek me destinacione në Turqi, një fakt që përkon me bumin dhe rimëkëmbjen e turizmit këtë vit:

  1. Tirana 105%
  2. Stambolli 79%
  3. Antalya 58%
  4. Gazipasa 58%
  5. Korfuzi 38%
Ju pëlqen!

Sa i takon vendeve më popullore, destinacionet kryesore përfshijnë: Bangkok, Alicante, Split, Malaga dhe Manila.

Lexo po ashtu:  SHBA: Putin ka në plan të pushtojë Ukrainën

Interesi i tregut norvegjez dhe atij nordik në përgjithësi drejt Shqipërisë konfirmohet edhe nga tur operatorët e tjerë. Ndikim në këtë rritje kanë ofertat e shtuara nga operatorët, si dhe shtimi i linjave ajrore direkte. Nëse turistët nga vendet nordike do të dyfishohen realisht, atëherë mund të presim deri në 400 mijë vizitorë nga Europa Veriore.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!