Komiteti për Nobelin u kanë dhënë katër shkencëtarëve çmimin për mjekësinë këtë vit, që janë marrë me kërkimet mbi hipoksinë. William Kaelin Jr nga Universiteti i Harvardit, Peter Ratcliffe nga Oxford, Francis Crick i Institutit në Londër si dhe Gregg Semenza nga universiteti “John Hopkins” u vlerësuan për kërkimin e tyre mbi mënyrën sesi qelizat e trupti të njeriut i përgjijen dhe adaptohen ndaj niveleve të ndryshme të oksigjenit.

Mekanizmi i sqaruar që vepron në këtë rast u jep shpjegim pikëpyetjeve se përse njeriu arrin të jetojë dhe të popullojë disa nga rajonet më të larta të planetit. I njëjti mekanizëm hedh dritë më shumë mbi trajtimin e anemisë, kancerit dhe sëmundjeve të tjera. Fituesit do të shpërblehen me 740 mijë stërlina secili.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!