Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar për zhvillimin e stërvitjes së përbashkët ruso-serbe, Bars -2021 që ka bashkuar pilotë të të dyja vendeve. Në stërvitje janë përdorur avionë të tipit Mig-29 dhe helikopterë Mi-8 dhe Mi-35.

“Në kursin e stërvitjes, personeli i të dyja vendeve do të praktikojë manovrën luftarake dhe një duel në skuadrilje avionësh, gjuajtës Mig-29 kundër shënjestrave me shpejtësi të ulët, operacione sulmi ajror dhe evakuiim i personelit në nevojë, manovra aerobatike, dislokim luftarak dhe të tjera detyra të projektuara ku përdoren helikopterët Mi-8 dhe Mi-35”, njofton Ministria e Mbrojtjes së Rusisë.

Në stërvitje do të marrin pjesë 10 avionë serbë dhe trupa nga aeroportet ushtarake të Batajnicës dhe Ladevcit.

Lexo po ashtu:  S'KA VIZA AS SIVJET- Me hajna në Qeveri nuk ka liberalizim të vizave për Kosovën.
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!