Kryeministri Edi Rama njoftoi dje nga ShBA se ka arritur marrëveshjen me Turqinë për blerjen e 6 dronëve Bayraktar. Zoti Rama foli se dronët janë “të domosdoshëm për ne” duke shpjeguar se ata do bëjnë operacione monitorimi të territorit. Çmimi i arsyeshëm tha z. Rama, duke supozuar se skontoja turke mund të çojë një dron në 3 milionë euro nëse mbajmë parasysh se në internet figuron në çmim 5.5 milionë euro për njësi. Por z. Rama e ka zakon që nuk tregon se para shpenzon nga buxheti.

Njoftimi vjen në të njëjtën ditë me vendimin e qeverisë për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” në Tiranë që ëshë i themeluar nga Lëvizja Gulen dhe pak ditë pas mbylljes së një tjetër institucioni arsimk turk.

Dinjiteti është fjalë e huaj për z. Rama që në këtë pikë është shqiptar safi. Pse dinjiteti këmbëhet me pazare që kuptohet janë vetëm për të mirën tonë të cilën nuk e kuptojmë dot tani.

Ju pëlqen!

Koha do kalojë dhe ky do ikë, dronët do mbeten si helikopterët francezë të z. Berisha, apo avionët sovjetikë të Enver Hoxhës, jo pse teknologjia ka qenë e keqe. Jo. Por nuk mundet të vazhdohet kështu: jemi në NATO, por nuk kemi as këpucë për trupën. Modernizojmë ushtrinë, por paguajnë të tjetët. Fuqizohemi në ajër, helikopterët si mbajmë dot, tani dronët e satelitët, të gjitha rrangulla të shtrenjta pse meqë nuk bëhet dot tempuj apo toteme, mbeten aty si shkëlqim i një bote që nuk modernizon dot dikë që vetëm trullos imagjinatën.

Fundi i këtyre relikeve në Shqipëri është ai i 1997; primitivizim funksional dhe argëtues. Monumente që nuk i adhuron kush në një vend që do ishte mirë të mos harronte si bëhen samarët e mbathen patkonjtë, si kallaisen kusitë e si vidhoset ndonjë prizë. Për të qenë me këmbë në tokë. E pamë me sistemet dixhitale se çfarë bëmë.

s.zaimi

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.