Trashëgimia e tij ndihmoi në demokratizimin e kompjuterëve dhe uljen e kostos së tyre që të ishin të përballueshëm për të gjithë.

Njeriu që dërgoi kompjuterët në shtëpitë tona u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare

Normal
0

Ju pëlqen!

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:14.0pt;
mso-bidi-font-size:11.0pt;
font-family:”Times New Roman”,serif;
mso-bidi-font-family:Arial;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Chuck Peddle, një prej inxhinierëve më të rëndësishëm të epokës së kompjuterave të shtëpisë, u nda na jeta në moshën 82 vjeçare pas një beteje me kancerin.

Ai njihet për dizajnimin e MOS Technology 602, një procesor “low-cost” prej 25 dollarë në 1975 i cili gjeti rrugën në kompjuterët e parë personalë si Apple II dhe Commodore PET.

Variante të dizajnit të procesorit hynë edhe në konsolat si Atari 2600 dhe NES. Procesori 6502 gati nuk u bë realitet sepse Peddle dëshironte që të dizajnonte për Motorola e cila kishte vështirë me shitjen e procesorit të saj 6800 për 300 dollarë.

Kur Motorola nuk ju përgjigj kërkesës së Peddle, ai dhe gjashtë anëtarët të ekipit të tij ju bashkuan MOS Technology.

Trashëgimia e tij ndihmoi në demokratizimin e kompjuterëve dhe uljen e kostos së tyre që të ishin të përballueshëm për të gjithë. Në një farë është falë tij që teknologjia kompjuterike u përhap kudo në vend që të qëndronte në dhoma të errëta plot serverë.

Smartfonët dhe shtëpitë inteligjente i kanë rrënjët në idetë që Peddle artikuloi 45 vite më parë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.