“Njerëzit gënjejn për diçka vetëm atëherë kur ata janë tmerrësisht të frikësuar se do ta humbin atë.”
– Orhan Pamuk

“Njeriu nuk është bërë për tu mposhtur. Një njeri mund të shkatërrohet, por kurrë të mposhtet.”
– Ernest Hemingway

“Të gjitha gjërat janë subjekt i interpretimit. Cilido interpretim që mbizotëron në një kohë të caktuar, është një funksion i pushtetit dhe jo i së vërtetës.”
– Friedrich Nietzsche

Ju pëlqen!

“Për të dobëtin, çdo gjë shërben si pretekst.”
– Voltaire

“Kur një marrdhënie dashurore është në pikën e saj më të lartë, nuk lë vend për ndonjë interes për ambientin rrethues; një qift i dashuruar i mjaftojnë vetvetes.”
– Sigmund Freud

“Mënyra më e mirë për të jetuar me nder në këtë botë, është të bëhemi ata që pretendojmë se jemi.”
– Sokrati

“Nuk ka tirani më të madhe se sa ajo e cila vepron nën mburojën e ligjit dhe drejtësisë.”
– Montesquieu

“Të gjitha vajzat e lehta kanë arsyetimet e tyre… po e vërteta është se i dorëzohen burrit të parë që u del përpara pa menduar asgjë! ah! Kanë besim në perëndinë e mirë, e cila nuk do t’i neverisë pastaj… po harrojnë se Perëndia nuk është vetëm e mirë, por edhe e rreptë!”
– Stephan Zweig

“Secili mund ta arrijë potencialin e tij të plotë, të cilin ne mund ta kemi të paracaktuar, por shtegu që ndjekim drejt kësaj është gjithmonë zgjidhje e jona. Ne kurrë nuk duhet të lejojmë që frika dhe pritjet e të tjerëve t’i vendosin kufijtë e fatit tonë. Fati juaj nuk mund të ndryshohet, por ai mund të sfidohet. Secili njeri është i lindur si çdo njeri tjetër dhe vdes si një i vetëm.”
– Martin Heidegger

“Ata e turbullojnë ujin për tu dukur më i thellë.”
– Friedrich Nietzsche

“Kurrë asgjë nuk ka qenë më e papërballueshme për një njeri dhe për shoqërin njerëzore se sa liria.”
– Fyodor Dostoevsky

“Dashuria është e mençur; urrejtja është budallallëk. Në këtë botë, e cila është duke u bërë gjithnjë e më e ndërlidhur, ne duhet të mësojmë ta tolerojmë njëri – tjetrin, duhet të mësojmë ta pranojmë faktin që disa njerëz thonë gjëra të cilat neve nuk ka pëlqejnë

Vetëm në këtë mënyrë ne mund të jetojmë bashkë. Por nëse ne duam të jetojmë sëbashku, e jo të vdesim sëbashku, ne duhet ta mësojmë një lloj të bamirësisë dhe një lloj të tolerancës, e cila është jetike për vazhdimësinë e jetës njerëzore mbi këtë planet.”

– Bertrand Russell

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!