Chitetsu Watanabe mbush 113 vjeç muajin tjetër, por ai mori një dhuratë para kohe për ditëlindjen nga Guinness World Records, e cila konfirmoi se ai është njeriu më i vjetër i gjallë në botë. Ai u prezantua me një çertifikatë të mërkurën në shtëpinë e pleqve, ku jeton në Niigata, Japoni, ai është 112 vjet, 344 ditë, sipas Guinness.

Në një intervistë vitin e kaluar, Watanabe tha se sekreti i tij për jetëgjatësinë është “të mos zemëroheni dhe të mbani një buzëqeshje në fytyrën tuaj”. Ai gjithashtu i do ëmbëlsirat, por më së shumti ai shijon gjëra të tilla si mbajtësen për mbushjen e puçrave me krem këto ditë sepse i ka humbur dhëmbët.

Watanabe lindi në 5 Mars 1907 dhe ishte më i madhi nga tetë fëmijët. Ai ka punuar për një kompani sheqeri për shumë vite, përpara se të punonte në një zyrë të qeverisë japoneze të bujqësisë deri sa të dilte në pension, shkruan Guinness. Ai ishte gjithashtu në ushtri në 1944 afër fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Lexo po ashtu:  Tregim pikëllues: "Ky është qeni besnik, Deltari Ilir, i cili gjatë luftës më shpëtoj jetën nga ushtarët-paramilitaret serbë"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!