Në vitin 2030 dielli do të ‘flejë’, duke shkaktuar një rënie të temperaturave dhe me shumë mundësi, nisjen e një epoke të akullt për planetin Tokë. Ky është përfundimi dhe zbulimi i fundit i një studimi, sipas së cilit, mes viteve 2020 dhe 2030, ciklet diellore do të ngatërrohen me njëri-tjetrin.

Si pasojë, mund të ndodhë një fenomen i quajtur Maunder Minimun, i cili ka ndodhur edhe më parë mes viteve 1646 dhe 1715, kur është regjistruar edhe ndritja e lumit Tamiz, për herë të parë në histori.

Modeli i përdorur në studim sugjeron se aktiviteti diellor do të zbresë me 60% gjatë viteve ’30 të këtij shekulli, siç shpjegon profesoresha Valentina Zharkova, e cila ka prezantuar rezultatet gjatë National Astromy Meeting of Llandudno, në Galles.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!