Presidenti amerikan propozon një zgjidhje dy-shtetesh me kryeqytetin e Palestinës në lindje Jeruzalemin.

Burime nga Shtëpia e Bardhë thonë këtë, të filmuar nga disa media amerikane ndërsa presidenti po përgatitet të ilustrojë planin së bashku me Benyamin Netanyahu. “Njerëzit në Lindjen e Mesme, veçanërisht të rinjtë, janë gati për një të ardhme më të mirë. Sot është një hap i madh drejt paqes”, tha Donald Trump kur njoftoi planin për Lindjen e Mesme. “Ka ardhur koha për një pikë kthese historike,” shtoi ai.

Plani i paqes në SHBA për Lindjen e Mesme ka 80 faqe dhe është “më i detajuari” i paraqitur deri më tani: tha Trump në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin izraelit Benyamin Netanyahu. “Jeruzalemi mbetet kryeqyteti i pandarë i Izraelit”.

Ju pëlqen!

Trump deklaroi se kryeministri izraelit i tha atij se plani i paqes në SHBA për Lindjen e Mesme është një bazë për negociata të drejtpërdrejta.

Plani i paqes në SHBA për Lindjen e Mesme parashikon 50 miliardë dollarë investime për palestinezët: “Ka shumë shtete të gatshme për të investuar”, siguroi Trump. “Kjo mund të jetë shansi i fundit për të arritur paqen në Lindjen e Mesme,” theksoi presidenti amerikan.

Trump njoftoi se nëse ka një marrëveshje midis palëve, SH.B.A. do të hapë një ambasadë në Jeruzalemin Lindor, duke konfirmuar se kjo e fundit mund të jetë kryeqyteti i shtetit të ardhshëm Palestinez.

Trump pretendoi se i kishte dërguar një letër Presidentit të Autoritetit Kombëtar Palestinez Abu Mazen mbi planin e paqes të SHBA për Lindjen e Mesme dhe i ka kërkuar një kohë 4-vjeçare për të negociuar.

Plani i Trump “është agresiv dhe do të provokojë shumë zemërim.” Zëdhënësi i Hamasit Sami Abu Zuhri tha se pjesa izraelite e Planit “nuk ka kuptim”, i tha Reuters Izraelit. “Jeruzalemi – vazhdoi ai – do të jetë gjithmonë një tokë për Palestinezët. Palestinezët do të përballen me këtë Plan dhe Jeruzalemi do të mbetet gjithmonë një tokë Palestineze”.(ANSA)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!