Eva Millona ka studiuar drejtesi ne Universitetin e Tiranës ne vitet 1980

Ky eshte posti me i larte qe ka mbajtur ndonjehere ne administraren amerikane nje shqiptar, i lindur ne Shqiperi.

Në Shqipëria, ajo ka praktikuar të drejtën civile dhe penale para se të bëhej gjyqtarja më e re e rrethit e emëruar ndonjëherë në Gjykatën e Rrethit të Tiranës, ku shërbeu nga 1989 në 1992. Pasi emigroi në SH.B.A., ajo drejtoi programin e rivendosjes së refugjatëve në Massachusetts Qendror, dhe me pas ne 1999 u bashkua me MIRA (Massachusetts Immigrant and Refugee Advocacy Coalition), duke shërbyer fillimisht si Drejtor i Politikave dhe Avokatisë dhe më pas si Zëvendës Drejtor. Ajo u bë Drejtore Ekzekutive në vitin 2008, dhe sot njihet si në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar si një ekspert dhe udhëheqëse në politikën e imigracionit dhe integrimin e imigrantëve dhe refugjatëve.

Ju pëlqen!

Ajo shërben në Komisionin Amerikan për të Drejtat Civile, Këshillin Këshillimor të Guvernatorit të Masaçusetsit për Refugjatët dhe Emigrantët, Këshillin e Prokurorit të Përgjithshëm për Amerikanët e Ri dhe Bordin Këshillëdhënës për Zyrën e Kryetarit të Bashkisë së Bostonit për Avancimin e Imigrantëve. Ajo ka marrë çmime të shumta për avokatinë dhe udhëheqjen e saj, përfshirë çmimin prestigjioz 2009 Outstanding American by Choice nga Shërbimet e Shtetësisë dhe Imigracionit të SH.B.A. dhe Çmimin e Drejtësisë Sociale të Bankës Wainwright 2010.

Lexo po ashtu:  Në bisedën online për Universitetin e Harvardit/ - Kryeministri Albin Kurti ka paralajmëruar shtimin e disa elementeve të tjera të reciprocitetit me Serbinë.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!