Një ndërtesë e lashtë romake është gjetur gjatë gërmimeve në një ish-kinema në qytetin verior italian të Verona në atë që është përshkruar si një “Pompei miniaturë”.

Zbulimi u bë gjatë gërmimeve në bodrumin e kinemasë Astra, i cili po kalon rinovimin pasi qëndroi i braktisur për më shumë se 20 vjet.

Me “muret e saj të freskëta me afreske”, ndërtesa, e cila daton në shekullin e dytë, “evokon një Pompei miniaturë”, tha mbikëqyrësi arkeologjik i Veronës.

Ju pëlqen!

Ende nuk është e qartë se çfarë funksioni kishte ndërtesa, por ekspertët thanë se duket se i mbijetoi një zjarri pasi çatia ishte shembur dhe midis gjetjeve kishte sende të mobilieve prej druri të djegur.

Gjetja dhe provat e një zjarri ngjallën konotacione të Pompeit antik, i cili u shkatërrua nga shpërthimi i malit Vesuvius në AD79. “Një ngjarje katastrofike, në këtë rast një zjarr, papritmas shënoi fundin e kompleksit, duke lënë gjurmë,” shtoi raporti.

Zbulimi vjen pak më shumë se një vit pasi një dysheme mozaiku romak i ruajtur në mënyrë të përsosur u gjet afër Veronas. Pllakat shumëngjyrëshe, të gjetura nën një varg rrushi, kishin qenë pjesë e themeleve të një vile romake, mbetjet e së cilës u zbuluan një shekull më parë në një zonë kodrinore mbi qytetin e Negrar di Valpolicella. Vila besohet se ka datuar në shekullin e tretë.

Lexo po ashtu:  “Der Standard”: Mehmet Shehu ishte agjent britanik me kodin BAB-008, kishte në plan eleminimin e Enver Hoxhës

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!