Një nga djathërat më të njohur në botë, mocarela, mund të jetë shpikur rastësisht. Pavarësisht nëse shërbehet i freskët në një sallatë apo në një pjatë të nxehtë të gatuar me makarona ose picë, djathi i bardhë qumështor i Italisë ka fituar zemrat e miliona njerëzve në të gjithë globin.

Megjithatë, pak njerëz e dinë se si ose kur u krijua ky produkt qumështi me famë botërore. Sipas legjendës italiane, mocarela u krijua aksidentalisht në Napoli kur qumështi i gjizës ra në një tenxhere me ujë të valua. Rezultati ishte një delikatesë e pasur, e butë që, shekuj më vonë, u bë një nga djathërat e preferuar në botë.

Por djathi i butë i qumështit që njohim dhe e duam është shumë i ndryshëm nga mocarela aksidentale e lindur në Napoli. Mozarela tradicionale italiane – ose mocarela di bufala – bëhet ekskluzivisht nga uji i qumështit të buallit. Përmban afërsisht dyfishin e yndyrës së qumështit të lopës, qumështi i buallit me cilësi të lartë është ajo që thonë djathbërësit italianë se i jep mocarela di bufala strukturën e saj të veçantë kremoze dhe aromën e pasur.

Ju pëlqen!

Jashtë Italisë, megjithatë, ky përbërës jetësor përdoret rrallë. Sot, shumica e mocarelave të shitura në SHBA ose Europë bëhet nga qumështi i lopës. Një përbërës më i lirë, më i disponueshëm, qumështi i lopës prodhon një version më të butë dhe më pak të butë të djathit, i cili, për adhuruesit e vërtetë të mocarelës, thjesht nuk krahasohet me mocarelën tradicionale të Italisë së Jugut di bufala.

Merrni një shije

Vendi më i mirë për të provuar mocarela di bufala është në Napoli ose rajonet përreth Campania, Lazio, Pulia dhe Molise, ku rregulloret e rrepta qeveritare sigurojnë që djathi të përgatitet vetëm duke përdorur përbërës dhe metoda tradicionale. Nëse nuk po planifikoni të bëni një udhëtim në Itali, kërkoni mocarela të freskët me qumësht bualli në ushqimet tuaja lokale ose në tregun special të ushqimit, por ju paralajmërojmë: është e rrallë dhe e vështirë për t’u gjetur.(EN)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!