A e dini se kur një nënë nuhat fëmijën e saj, ajo mund të jetë e pushtuar nga ndjenjat si qetësia dhe lumturia?

Siç e dimë të gjithë, marrëdhënia mes nënës dhe fëmijëve është vërtet shumë e veçantë, por ndoshta ajo që nuk e dinim ende është se aroma e një fëmije të vogël mund të jetë vërtet “unike” për një nënë.

Si t’i fajësoni këto nëna! Askush nuk mund t’i rezistojë aromës së një qenie të tillë të pastër!

Ju pëlqen!

Disa njerëz mund ta gjejnë këtë “zakon” të çuditshëm, por e vërteta është se ka shumë nëna që bien në dashuri me aromën e fëmijëve të tyre dhe shkenca duket se na ndihmon të shpjegojmë pse.

Erë e një fëmije të porsalindur mund të shkaktojë një efekt narkotik në trurin e nënave.

Kjo do të thotë se mund të bëhet pothuajse një varësi. Hormoni i oksitocitës duket të jetë i lidhur ngushtë me këtë fenomen.

Por le të përpiqemi të kuptojmë më shumë për këtë.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Studiuesit nga një studim i revistës “Frontiers in Psycology”, që synonin të demonstronin shkencërisht këtë marrëdhënie midis nënave dhe fëmijëve, testuan gjithsej 30 gra, duke përfshirë 15 nënat, fëmijët e porsalindur dhe 15 pa fëmijë.

Këtyre grave iu kërkua të identifikonin, me sy të lidhur, lloje të ndryshme të aromave, pasi hulumtuesit kishin për qëllim të shqyrtonin trurin e këtyre nënave, në përputhje me çdo erë të ndryshme.

Mes “aromave” të ndryshme që do të njiheshin, kishte edhe një pizhame të veshur nga fëmijët e tyre.

Nënat ishin në gjendje të identifikonin menjëherë këtë erë dhe duke e bërë këtë, një rritje në nivelet e dopaminës u zbulua në trurin e tyre.

Gjithashtu është zbuluar se të njëjtat zona të trurit të aktivizuara nga aroma e rrobave të fëmijës së tyre janë ato që aktivizohen kur nuhasim erën e ushqimeve  që i pëlqejnë.

Por çfarë janë dopamina dhe oksitocina?

Dopamina është një neurotransmetues që, kur çlirohet në trurin tonë “natyrishëm”, ndërsa ka të njëjtin efekt si një ilaç, nuk ka pasoja negative shëndetësore.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Në të vërtetë, kjo mund të na ndihmojë për të rikthyer ne humor të mirë.

Oksitocina, nga ana tjetër, është i ashtuquajturi “hormon i dashurisë” dhe është ajo që më së shumti promovon bashkimin midis nënës dhe fëmijës.

Kur një nënë lind fëmijën e saj, nivelet e oksitocinës rriten veçanërisht shumë. Është pikërisht bashkimi mes oksitocinës dhe dopaminës që shkakton nënën dhe fëmijën për të krijuar një lidhje aq të fortë dhe të pathyeshme që zgjat për jetën.

Sepse nëpërmjet “punës” së tyre rritet instikti i nënës.

Kur një grua bëhet një nënë, jeta e saj ndryshon përgjithmonë!

Fëmijët bëhen prioritet dhe nuk ka asgjë që një nënë nuk mund të bëjë për t’i mbrojtur ata. Ata do të jenë dashuritë e saj  të vërteta, për sa kohë që ata jetojnë.

Era e një fëmije të vogël është me të vërtetë bindëse, atëherë!

A e dinit tashmë “fuqinë e saj”?
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!