Një objekt prej druri i gjetur në një fortesë romake në Murin e Hadrianit që fillimisht mendohej se ishte një mjet që përdorej për të qepur, mund të ketë qenë një lodër seksi e shekullit të 2-të.

Ekspertët thonë se objekti, i gjetur në një hendek në Vindolanda, mund të jetë shembulli më i hershëm i një falusi (penisi) prej druri të gjetur diku në ish-perandorinë romake.

Megjithatë, ata thanë se nuk e kishin përjashtuar se mund të kishte qenë një simbol i fatit të mirë ose një mjet për të bluar përbërësit.

Ju pëlqen!

Fillimisht u mendua se ishte një mjet mallkimi pasi u gjet bashkë me dhjetëra këpucë.Aksesorë dhe mjete të tjera të vogla – së bashku me prerje lëkure – u gjetën gjithashtu në të njëjtin vend, pranë Hexham në Northumberland.

‘I lëmuar në të dyja anët’

Megjithatë, ekspertët nga Universiteti i Newcastle dhe Kolegji Universitar i Dublinit thonë se tani besojnë se objekti, i cili përmasat rreth 6.2 inç (16 cm), mund të ketë pasur një përdorim më intim.

Lexo po ashtu:  Rrëfimi erotik: E refuzova për seks, ja gjëja tronditëse që më bëri fqinja ime

Kur e analizuan, zbuluan se të dy skajet ishin dukshëm më të lëmuara, duke treguar përdorimin e përsëritur me kalimin e kohës.

Dr Rob Collins, një lektor i vjetër në arkeologji në Universitetin e Newcastle, tha: “Ne e dimë se romakët dhe grekët e lashtë përdornin mjete seksuale – ky objekt nga Vindolanda mund të jetë një shembull i tillë.”

Megjithatë edhe “phalli-t” ishin të zakonshme në Perandorinë Romake pasi besohej se ofronin mbrojtje kundër fatit të keq.

Shumë prej tyre janë përshkruar në art, të gdhendura në qeramikë ose versione të vogla – të bëra prej kocke ose metali – shpesh mbaheshin si varëse bizhuteri.

Phalli ishin të zakonshme në Perandorinë Romake pasi besohej se ofronin mbrojtje kundër fatit të keq.

Burimi: BBC

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!