Një dietë e mirë është jetike në vitet e para të jetës së një fëmije pasi ndikon në zhvillimin e trurit të tyre dhe i ndihmon ata të mprehin aftësitë e tyre fizike dhe mendore. Truri i njeriut është një organ që është përgjegjës për kontrollin e funksioneve të të gjithë trupit, kështu që një tru më i shëndetshëm dhe më i mprehtë do të thotë një individ i fortë fizikisht dhe mendërisht.

Më poshtë janë disa nga ushqimet që janë provuar të jenë jashtëzakonisht të dobishme për trurin e një fëmije:

Vezët keqinterpretohen si një nga shkaqet kryesore të shtimit të peshës, kur në fakt, ato përmbajnë sasi të larta të ushqyesve dhe proteinave, të cilat ndihmojnë të voglin tuaj në përqendrim. Shumë fëmijëve nuk u pëlqen të hanë vezë të ziera, kështu që ju mund të bëheni gjithmonë kreativë duke u dhënë atyre proteinat shumë të nevojshme në një formë më të këndshme si sallata me vezë ose sanduiç.

Ju pëlqen!

Kosi përmban sasinë e duhur të qumështit dhe yndyrave të nevojshme për forcimin e trurit të njeriut.

Lexo po ashtu:  Pini ujë me limon - Ja pse duhet të pini çdo dtitë ujë me limon

Konsumimi i perimeve të freskëta gjatë fazës së zhvillimit i ndihmon të rinjtë të ndërtojnë kujtesën e tyre pasi ato përmbajnë sasi të larta të proteinave, hekurit dhe antioksidantëve të pasur.

Konsumimi i peshkut është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur vitaminën D në trup, e cila ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalimin e humbjes së kujtesës.

Frutat janë një burim i shumtë i lëndëve ushqyese dhe pothuajse të gjitha përmbajnë antioksidantë të pasur, të cilët ndikojnë në përqendrimin e fëmijëve.

Tërshëra është një nga zgjedhjet më të shëndetshme për mëngjesin e fëmijëve. Ngrënia e tërshërës që në moshë të hershme mund të parandalojë sëmundjet e zemrës dhe ndihmon zhvillimin e trurit. Një tas me tërshërë me manaferra të freskëta është një opsion më i mirë për mëngjes sesa një tas me drithëra me sheqer, pasi sasia e panatyrshme e sheqerit ndikon në shëndetin e përgjithshëm të fëmjës suaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!