Ishte një surprizë e madhe, tha Sebastián Di Martino, drejtor i mbrojtjes në Fundación Rewilding Argjentinë.

Shkaku i eksitimit ishte sepse javën e kaluar ai pa një vidër lumi gjigante – një kafshë që ka frikë se do të zhduket në vend për shkak të humbjes së habitatit dhe gjuetisë.

Ai u pikas në lumin Bermejo në një park kombëtar të padepërtueshëm, në verilindje të provincës argjentinase të Chaco.

Ju pëlqen!

Ajo u pa për herë të fundit në Argjentinë në vitet ’80 dhe Di Martino regjistroi vidrën me një celular, shkruan The Guardian.

Ka dy shpjegime të mundshme për kthimin e vidrit.

“Popullsia më e afërt e njohur e vidrës gjigante, e cila është e rrezikuar globalisht, është në Paraguajan Pantanal, i cili mund të lidhet me këtë lumë nga një distancë prej më shumë se 1.000 km. Ky është shpjegimi më i thjeshtë,” tha Di Martino.

Një mundësi tjetër është që ka një mbetje të popullsisë në këtë vend që ka mbetur e pazbuluar.

Kafshë të tilla jetojnë në grupe familjare.

Lexo po ashtu:  Nga AGK asnjë reagim/ Menaxhmenti i RTK-së distancohet nga gjuha e përdorur ndaj ministres Gërvalla nga gazetarët

Lundërza gjigante është anëtari më i gjatë i familjes së martenit dhe arrin 1.8 metra, dhe individët e rritur mund të peshojnë deri në 35 kilogramë.

Kjo specie spektakolare banon në sistemet lumore të Amerikës së Jugut dhe luan një rol kryesor në ruajtjen e ekuilibrit në natyrë. Lundërza gjigante është një grabitqar i lartë që ushqehet kryesisht me peshq, por edhe me gaforre, gjarpërinj dhe kafshë të tjera ujore. Përmes rregullimit të popullatave të peshqve, vidrat gjigantë kontribuojnë në shëndetin e ekosistemeve ujore.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!